Proljeće je pred nama. Uskoro počinje sezona proljetnih alergena što osobama koje imaju dokazanu preosjetljivost na neki od alergena izaziva brojne poteškoće. Korisno je poznavati preventivne mjere koje mogu ublažiti brojne simptome. Najčešći simptomi proljetnih alergija su: kihanje, kašalj, curenje nosa, svrbež očiju, te peludna groznica.
Na koji način alergeni mogu dospjeti u organizam?
- udisanjem
- preko probavnog trakta
- preko kože i/ili putem injekcije
Ovisno o vrsti alergena i mjestu ulaska u organizam razlikujemo alergijske bolesti dišnog sustava (alergijska hunjavica, astma), alergijski konjuktivitis, alergijske bolesti kože (urtikarija, atopijski i kontaktni dermatitis), probavne alergijske bolesti i alergijske reakcije na lijekove i ubode insekata.
Kada smo najugroženiji?
Koncentracija peludi u zraku ovisi o vegetaciji određenog područja i mikroklimatskim uvjetima. Već krajem februara počinju prve proljetne alergije uslijed cvjetanja lijeske i johe, a zatim vrbe i brijesta. Zatim u martu se nadovezuje cvjetanje breze, bukve, javora i hrasta. Te u prvim proljetnim mjesecima najjače alergogeno djelovanje imaju lijeska i breza.
U junu počinje cvjetanje trave čiji je maksimum cvjetanja u prvom dijelu ljeta. Kasno ljetni alergeni su peludi raznih vrsta korova, osobito ambrozije.
Načini prevencije alergija
Osobama koje pate od alergijskih poremećaja u proljetnom periodu preporučuje se izbjegavanje boravka na otvorenom te izbjegavanje otvaranja prozora kako čestice ne bi dospjele u mjesto boravka.
Svjež zrak bez alergena i prašine možete udisati u vašem domu!
Pitate se: “Na koji način?!
Njemački brend Beurer je razvio niz prečišćivača zraka koji čiste zrak od polena, sitne prašine i drugih štetnih čestica.
Beurer pročišćivači zraka rade pomoću filtera koji filtrira 99,95% čestica: bakterija, virusa, sitne prašine, polena.